Otok Cres
Ovom idiličnom otoku mnogi tepaju nazivajući ga romantičnom ljepoticom ili ekološkim krunskim draguljem hrvatskog primorja.
Cres pripada dvjema vegetacijskim zonama – submediteranu i mediteranu, a krasi ga blaga i ugodna submediteranska klima, pregršt sunčanih dana i sati, toplo i kristalno čisto more i divlja, netaknuta šuma.
Slikovite, romantične plaže pa i pokoja skrivena uvala prava su nagrada za svakoga tko se otisne na malu avanturu i pođe jednim od mnogih rustikalnih puteva koji prolaze kroz otok.
Posljednjih 100 hrvatskih obitelji bjeloglavog supa svoje je utočište pronašlo upravo na ovom otoku, a kroz otok leti čak 93 vrste danjih leptira – više vrsta nego na bilo kojem drugom jadranskom otoku!
Tisućama godina stvarana kultura otočkih starosjedioca prožima svaku poru otoka, a za novu avanturu spoznavanja autohtonih običaja creskih domorodaca dovoljno je samo malo odškrinuti jedna od mnogih, prelijepih creskih vrata.
Osjećate li zaista tlo pod nogama dok hodate i vodu na prstima dok ulazite u more?
Dopustite da Vas usporenost otoka i opuštena predvidivost gibanja naše flore i faune pokrenu na povratak sebi – povratak pravim, istinskim vrijednostima.
Grad Cres
Grad Cres, najveće mjesto otoka Cresa, smješten je na dnu dobro zaštićenog zaljeva na zapadnoj strani otoka.
Prapovijesne građevine i antička utvrda Crepsa svjedoče o dugoj i bogatoj povijesti otoka. Stara gradska jezgra, okružena zidinama u obliku pravokutnika s pet kula i nekoliko gradskih vrata, formirana je prije kraja venecijanske vladavine i osim nekoliko kasnijih dogradnji, sačuvala je uglavnom do danas nekadašnji izgled.
Hodajući, stoga, kroz gradsku jezgru, upoznajete Mediteran kakav je nekada bio, i hodate putevima naših predaka – ljudi koji su stvorili kulturu čije nas posebnosti danas oduševljavaju.
Najbolji način za doživjeti ovaj pitoreskni grad je prošetati mnogobrojnim uskim kalicama i ulicama, otkrivati ukrase na srednjovjekovnim zgradama, primijetiti odsjaj fasada među drvenim barkama te proći gradskom rivom okupanom suncem i ukrašenom caffe barovima sa vanjskim terasama.
Svoju tradiciju i autohtone običaje stanovnici grada Cresa vole isticati i kroz kuhinju i specijalitete koji se zahvaljujući mediteranskom utjecaju temelje na ribama, školjkama, rakovima i glavonošcima – sve friško ulovljeno od strane creskih ribara!
Specijaliteti se rade od otočke janjetine, tjestenine, na ukusnom mediteranskom povrću i voću, začinskom bilju, na maslinama i maslinovom ulju.
Lubenice
Smješteno na vrhu litice čak 378 metara iznad mora, Lubenice su malo mjesto koje je u srednjem vijeku imalo izrazito velik geostrateški značaj.
Što Vas može oduševiti više od šarmantnih krivudavih uličica, brojnih crkvica i ostataka srednjovjekovnog gradskog zida te gradskih vrata?
Samo spektakularan pogled na more koji se pruža iz ovog mjesta.
Valun
Mjesto smješteno između dvije šljunčane plaže, Valun, gradile su i naseljavale generacije ribara i težaka otoka Cresa.
Ovo autohtono mjesto priča stoljećima dugu priču o životu na moru, a posebno je zanimljivo da je u crkvi Sv. Marka pronađena Valunska ploča – jedan od najstarijih glagoljskih spomenika koji datira čak iz XI. stoljeća.
Beli
Kako izgleda otočno mjesto nastalo prije 4000 godina?
Mjesto Beli vrvi građevinama koje svjedoče o njegovoj bogatoj povijesti i najranijim znakovima kulture koja je definirala ovo podneblje – od ostataka prahistorijskih gradina i debelih suhozida pa sve do župe koja je osnovana 1018. godine.
Mjesto Beli je i utočište velebnih bjeloglavih supova, a moguće je posjetiti i stalnu izložbenu postavu posvećenu biološkoj raznolikosti cresko-lošinjskog otočja.
Martinšćica
Ekološka baština otoka Cresa odjekuje u svakom kutku mjesta Martinšćica.
Prelijepe, divlje plaže opasane netaknutom prirodom mogu se otkriti duž mjesta, dok se u pozadini nalaze brežuljci sa ostacima prapovijesnih građevina i ruševinama romaničke crkve Sv. Kristofora.
Upustite se s nama u avanturu otkrivanja otoka
DESTINACIJE
Grad Cres, Beli, Lubenice, Martinšćica, Valun
AKTIVNOSTI
Ronjene, pješačke ture, vožnje biciklom, škola ronjenja …